Európsky deň jazykov

Viete, že…?

• Na svete existuje 6000 až 7000 jazykov a hovorí nimi 7 miliárd ľudí v 189 nezávislých štátoch.
  • Alebo vedeli ste, že znaková reč nie je univerzálna? To znamená, že každý jednotlivý jazyk má aj vlastnú posunkovú reč.
  • Počuli ste už, že niektoré krajiny majú aj viac než jeden štátny jazyk? Napríklad vo Švajčiarsku sú až 4.

Takéto aj iné nevšedné informácie sa dozvedeli žiaci 2. stupňa vďaka zaujímavému kvízu na hodinách anglického jazyka pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý sa každoročne pripomína 26.septembra.

Jazyky sú dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou každej kultúry. Dvoj a viacjazyčnosť zasa prispieva k zlepšeniu procesu myslenia a upevňuje kontakty s inými ľuďmi a ich kultúrami.

Aj preto, aby sme si to uvedomili, uskutočnili sme súťaž, v ktorej si žiaci jednotlivých tried vylosovali jednu európsku krajinu a  pod vedením učiteľov anglického jazyka, výtvarnej výchovy, technickej výchovy, svojich triednych učiteľov i mnohých ďalších sa viac ako týždeň venovali aj spracovávaniu projektov o vylosovaných krajinách.

Vďaka tomu nielenže, získali nové poznatky o kultúre , tradíciách i jazyku týchto krajín, ale projekty, ktoré na základe výberu poroty boli najvydarenejšie, dostali aj ocenenia v podobe žolíka, školských pomôcok, či sladkej odmeny. Výhercom blahoželáme a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity.

Plagáty boli hodnotené v 2 kategóriách a umiestnenie je nasledovné:

1. kategória: 5. 6. ročník:      1. miesto 6.A – Nemecko

2. miesto 5.A – Česko