Viac o športovej triede

ZŠ Námestovo v spolupráci s Mšk Námestovo a Mšk Žilina so súhlasom zriaďovateľa  mesta Námestovo otvorila v šk. roku 2024/2025 štyri športové triedy pre chlapcov v 5., 7. a 9. ročníku s rozšíreným vyučovaním hodín športovej prípravy zameranej na futbal.

Zriadenie športových tried sa riadi § 103-106z.č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Predmet športová príprava je súčasťou výchovno–vzdelávacieho procesu. Cieľom zriadenia športových tried na našej škole je podporiť a rozvíjať športové nadanie žiakov v kolektívnom športe futbal, ktorý má v meste Námestovo a v celoslovenskom meradle tradíciu a úspechy. Chceme vychovať žiakov s aktívnym prístupom k športu, telesnému zdraviu, tímovému duchu a rozvoju kolektívneho povedomia.

Do športových tried sa prijímajú žiaci po ukončení  4. ročníka a overení špeciálnych zručností, schopností a športového nadania.

Na úroveň vzdelávania kladieme aj výchovnú stránku procesu. Zo žiakov športovej triedy budeme vychovávať zdravo sebavedomých, slušných a spoločensky vyspelých jedincov.

Úroveň ich vystupovania, spôsob komunikácie budeme formovať počas celých piatich rokov. Súčasťou ich formovania bude aj psychologická príprava (vyrovnanie sa s úspechom i s neúspechom).

Prečo futbal

• tradícia a dosiahnuté úspechy v tomto športe na našej škole a v meste Námestovo
  • škola má vytvorené základné personálne, priestorové a materiálne podmienky a kvalifikovaných učiteľov telesnej výchovy. Športový klub MŠK  poskytne materialno –technické zabezpečenie, umelý trávnik a kvalifikovaných trénerov.

Zabezpečenie:

• priestorové – telocvična a športový areál ZŠ Námestovo (multifunkčné ihrisko s umelým povrchom), trávnik s umelým povrchom Mšk Námestovo
  • personálne – učitelia Tv a tréneri s potrebnou kvalifikáciou

Dotácia hodín pre športovú triedu

Týždenne: 2 hodiny - Telesná a športová výchova

4 hodiny - Športová príprava

Všetky predmety s maximálnou dotáciou

30 hodín týždenne v 5. ročníku

32 hodín týždenne v 6.-7. ročníku

33 hodín týždenne v 8. ročníku

Kritériá

• prijímanie žiakov do 5. ročníka športovej triedy sa uskutoční na základe splnenia
  • batéria pohybových testov pod vedením trenérov z MŠK Námestovo
  • potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti
  • súhlas rodičov so zaradením žiaka do športovej triedy

Vyhodnotením jednotlivých kritérií a absolvovaním pohybových testov výberová komisia získa informácie o pohybovej zdatnosti uchádzačov pre futbal. Podľa výsledkov sa stanoví poradie uchádzačov do športovej triedy.

Rodičia vybraných žiakov budú v júni príslušného roka pozvaní do školy, kde budú informovaní o forme štúdia, o učebných plánoch i v nadväznosti na štúdium v strednej škole. Prijatým žiakom vydá riaditeľ oznámenie príp. rozhodnutie o prijatí.

Vyradenie žiaka zo športovej triedy

Riaditeľ školy môže vyradiť žiaka zo športovej triedy a preradiť do normálnej triedy v polroku alebo na konci školského roku po predchádzajúcom upozornení rodičov:

1.  pre neplnenie požiadaviek športovej prípravy
  2.  pre neuspokojivé správanie
  3.  zo zdravotných dôvodov
  4.  na žiadosť zákonného zástupcu

Sme presvedčení, že pozitívne informácie o našej škole, Vás, vážení rodičia, budú motivovať k rozhodnutiu, aby ste svoje dieťa, ktoré má predpoklady zvládnuť nároky vstupných testov a vzdelávania sa v športovej triede, prihlásili do nami pripravovaného výberu športových talentov.

Kontaktujte nas

Napíšte nám. Radi odpovieme.