bg
boy
Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame.
girl boy
Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame. Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame.

Roky 1918 - 1939

Po skončení I. svetovej vojny bola 28.októbra 1918 vyhlásená Československá republika. Z vojny sa vrátil Vendelín Stercula, ktorý bol učiteľom v Námestove ešte pred vojnou. Zároveň všetci úradníci skladali sľub vernosti novému štátu a bol vyhlásený aj nový školský inšpektor pre Hornú Oravu – slovenského pôvodu.

Po roku 1918 námestovské školstvo zaznamenalo rozvoj po kvalitatívnej i kvantitatívnej stránke. Existovala tu štátna ľudová škola a v roku 1919 bola v Námestove zriadená štátna meštianska škola, o ktorú sa Námestovčania snažili aj za Rakúsko – Uhorskej monarchie. Štátna meštianska škola v Námestove bola zriadená na základe deputácie námestovských občanov v marci 1919 u ministra s plnou mocou pre správu Slovenska

Žiaci, ktorí skončili 4. ročník štátnej ľudovej školy mohli pokračovať na vyššom stupni meštiackej školy. Meštianska škola poskytovala prípravu pre učiteľské ústavy a odborné školy. Školu navštevovali námestovskí žiaci (približne tretina) a žiaci z okolitých dedín
Ľudová škola mala až do roku 1930 štyri ročníky s troma učiteľskými silami. Tried však bolo málo. Napríklad v školskom roku 1927/1928 musela správa školy požiadať o povolenie ministerstvo v Bratislave vytvoriť pobočku, keďže v 2. triede boli 2 ročníky – 48 žiakov 2 ročníka a 28 žiakov 3. ročníka. Táto trieda bola otvorená v súkromnom dome pani Márie Miklušičákovej.

V roku 1930 výnosom zo dňa 9. septembra 1930 číslo 56231/I povolilo ministerstvo zriadiť 5. ročník ľudovej školy. Štátna ľudová škola poskytovala elementárne vzdelanie na nižšom a strednom stupni školskej dochádzky. Vyučovalo sa v každej triede jediným triednym učiteľom, okrem náboženstva a ručných prác, pre ktoré mohli byť ustanovení zvláštni učitelia. Školská dochádzka bola záväzná pre vyučovanie od prvého do piateho ročníka.
V období I. ČSR sa učitelia v Námestove často menili. Boli sem totiž pridelení z rôznych iných miest a obcí. Často však i z Čiech. Mnohí na svoje miesto nenastúpili, a tak sa stávalo, že niekedy aj dva mesiace škola nemala kvalifikovaného učiteľa. A to i napriek tomu, že počet detí v ľudovej škole sa pohyboval okolo 200. Keďže bolo 5 tried aj učiteľský zbor sa skladal z piatich učiteľov. Správcom školy bol Vendelín Stercula nielen v ČSR, ale aj v období  Slovenskej republiky.

6. októbra 1938 bola prijatá autonómia Slovenska. To sa odzrkadlilo aj na živote ľudí v Námestove, ktorí vychádzali do ulíc a oslavovali. 25. novembra 1938 vyučovanie prerušila siréna mesta Námestovo. Všetci, vrátane žiakov, sa zišli pred obecným úradom. Tu riaditeľ meštiackej školy Kocian vysvetlil ľuďom, ako nám Poliaci zabrali územie na severe Slovenska – Hladovku, Suchú horu a Spišské Javoriny. Maďari celý juh Slovenska. Zároveň bol ľudovej škole pridelený nový učiteľ pre1.triedu Ján Kuchen, ktorý musel opustiť juh Slovenska Romhany – Pezsey, lebo tá časť patrila už Maďarsku.

Slováci sa rozhodli odtrhnúť od Čiech a Moravy, lebo 10.3. 1939 zatvorili Česi väčšinu politikov slovenskej autonómnej vlády.

Kontaktujte nas

Napíšte nám. Radi odpovieme.

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Kliknutím na tlačidlo "Súhlasím" vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím