04.04.2021

Rady k učeniu pre žiakov

MOTIVÁCIA A POSTOJ sú no.1:

Zmeň svoj postoj k učeniu. Negatívny postoj k učeniu prináša nechuť do učenia hneď na začiatku. Namiesto vety MUSÍM SA UČIŤ si povedz CHCEM SA UČIŤ. CHCEM dostávať lepšie známky. CHCEM sa dostať na strednú školu, ktorú som si vybral. CHCEM byť v živote úspešný.

ZAČNI V ŠKOLE:

začni sa učiť už v škole na vyučovaní. Neseď len tak a nečmáraj do zošita. Počúvaj a píš si poznámky. V škole máš priestor, čas a je tu učiteľka, ktorá ti poradí a pomôže.

NÁJDI SI MIESTO:

nájdi si svoje miesto na učenie. Možno ti vyhovuje učiť sa vždy na rovnakom mieste (za stolom, na gauči, vonku, v kuchyni) alebo potrebuješ často meniť miesto. Vyskúšaj, čo ti najviac vyhovuje!

NAUČ SA PRACOVAŤ S TEXTOM:

Urob si prehľad: zbežne si očami prečítaj text, aby si vedel čo obsahuje.

Zamysli sa, zisti, čo už poznáš, podčiarkni si poučky, neznáme slová si vyhľadaj

Čítaj pozorne: dôkladne si prečítaj text.

Pracuj s textom: aktívne čítaj a rob si poznámky, výpisy, myšlienkové mapy.

Opakuj: hovor nahlas, čo si pamätáš a daj sa niekomu vyskúšať.

DAJ SI PAUZU:

učenie je psychická činnosť, pri ktorej mozog „tvrdo pracuje“. Nechaj ho chvíľu oddýchnuť a venuj sa fyzickej aktivite (napr. vysyp smeti, zacvič si, dopraj si krátku prechádzku). Tento čas nevyužívaj na pozeranie TV, hru na PC  - to mozog len ďalej zaťažuje.

SÚSTREĎ SA:

pri učení sa nerozptyľuj inými činnosťami – vypni počítač, televízor aj telefón. Sústreď sa len na jednu činnosť a nerozdeľuj svoju pozornosť medzi učenie a chatovanie, telefonovanie a pozeranie TV. Takto sa nič nenaučíš!

OPAKUJ:

naučené učivo si musíš stále opakovať, inak ho časom zabudneš.

Uč sa každý deň približne v rovnakom čase (napr. od 17:00 – 19:00) alebo dodržiavaj rovnaké poradie činností (napr. prídem domov, najem sa, učím sa, som s kamarátmi..)

Neuč sa dva podobné predmety za sebou napr. cudzie jazyky, dejepis a zemepis, matematiku a fyziku....

Nepočúvaj rádio počas učenia – hovorené slovo ťa vytrhne z koncentrácie a musíš svoj mozog „naštartovať“ opätovne.

Nepočúvaj obľúbené pesničky – nútia ťa „spievať“ si text a nesústredíš sa na učenie

Skús nájsť na každom predmete aspoň niečo pozitívne! (Áno, dá sa to!)

Neuč sa poležiačky – ležanie je relaxačná poloha. Pri príprave do školy sa pohodlne usaď za stôl, telo musí byť v aktívnom postoji.

Neuč sa hneď po jedle – mozog nemá dostatočné množstvo krvi, to sa presunulo do žalúdka.

Kyslík pomáha mozgovým bunkám fungovať, uč sa vo vyvetranej miestnosti so správnym osvetlením.

Ak zívaš, nemusí to hneď znamenať, že ťa učebná látka nudí, väčšinou je zívanie aj znakom nedostatku kyslíka alebo pohybu.

Odlož telefón, vypni počítač, vypni televízor, nemaj slúchadlá v ušiach.

Ak si chceš niečo zapamätať, musí to byť zaujímavé. Musí to byť iné. Odlíš si poznámky farebne.

Nové učivo treba asociovať, čiže nadviazať ním na údaje, ktoré boli do pamäti uložené už predtým, aby sme si ho ľahšie zapamätali.

Ľahšie sa učí, keď si učivo opakujeme polohlasne.

Nezabúdajte opakovať učivo! Informácia sa natrvalo uloží v dlhodobej pamäti len opakovaním.

Robte si prestávky pri učení.

Nebifľuj sa veci, na ktoré dokážete prísť aj sám.

Pri učení je to ako v športe. Kto chce dosiahnuť úspech, musí pravidelne trénovať/„makať“, respektíve učiť sa!

A pamätaj si jednu vec:

Zlá pamäť neexistuje! Existuje len pamäť, ktorá je zle využívaná, netrénovaná, záujem alebo nezáujem!

Spracovala: Mgr. Dominika Briliaková